Red Dijital kameralar ile çalışırken workflow kavramı  görüntüyü işleme aşaması olarak adlandırılır. Red kameralar  Bayern Pattern sensör kullanarak  görüntüyü RAW olarak SSD kartlara yada hard disklere kaydederler. Bu dosyaların sıkıştırmayı açarak (decompressed) RGB dosyalarına dönüştürülmesi gerekir. Red Kameraların  kaydettiği dosya Dosya  R3D’dir.

Görüntüler RAW olarak kaydedilir ve bilgiler Metadata olarak saklanır. Renk sıcaklığı, renk tonu, renk algoritması, gama alanı, iso ve kelvin  gibi ayarlar metadata üzerinden kontrol edilebilir. Bu görüntüyü işleme aşamasında kullanıcıya büyük bir manipilasyon özgürlüğü verir.

İçinde bu kadar fazla bilgiyi barındıran Red görüntüleri ile native çalışabilme imkanı kısıtlıdır. Bu yüzden görüntüler offline dosyalar üzerinden kurgulanır. Offline dosyalar iş sonunda mutlaka R3D dosyalar ile değiştirilmelidir.

Bu iş akışı R3D desteği veren kurgu programları ile yapılabilir. Adobe Premier, Adobe After Effects, Avid Media Composer, Final Cut Pro X gibi kurgu programları R3D dosyalarını desteklemektedir.

Dijitalist tüm bu programları bilen ve workflow sistemine hakim bir D.I.T (Digital Image Technician) ile çalışır.  Kaydedilen görüntüler, istediğiniz formatta (DPX, Quicktime, Avid AAF/MXF, TIFF) kurgu ve color correction düzenlemelerini barındıran dosyalar ile düzenli bir şekilde ve bir rapor eşliğinde hard disklere yedeklenerek set bitiminde çok kısa bir sürede müşteriye teslim edilir.